Vrtěti novým náměstím

03.04.2024

Uherské Hradiště prý bude mít nové náměstí. Přesněji řečeno, vedení města se rozhodlo vypsat architektonickou soutěž, ze které vzešla nová podoba Masarykova náměstí. Stranou teď nechám to, jestli se mi výsledná podoba líbí, nebo bych se čistě subjektivně přiklonil k jiné soutěžní nebo od základu zcela jiné variantě. Sto lidí, sto chutí... Podstatné na tomto tématu je podle mě něco zcela jiného.

Jeden milion korun, který vedení města rozdalo architektům, jež soupeřili o novou podobu Masarykova náměstí, svědčí o tom, jak zásadním způsobem se rozchází priority Hradišťáků od priorit dnešní radniční koalice. Ano, mít nové náměstí by bylo "velkým počinem". Nic to ale nemění na mém přesvědčení o tom, že občané našeho města chtějí po radnici, aby řešila zcela jiné věci. Kdyby bylo na nás, tak na rekonstrukci náměstí začneme pracovat až ve chvíli, kdy vyřešíme např. problémy s parkováním či věčnými kolonami, až pomůžeme mladým rodinám i seniorům s dostupným bydlením, až uděláme ze slovácké metropole skutečně chytré město, které bude pro komfort všech svých občanů využívat moderní technologie apod.

Jeden by si skoro mohl myslet, že architektonická soutěž na rekonstrukci Masarykova náměstí je takové "Vrtěti psem". Pěkné obrázky, které vyvolají vášnivou veřejnou debatu. Ta však odklání diskusi od skutečných problémů našeho města a schopnosti je řešit. Vzpomínáte si na podobně poutané obrázky, které radnice nechala vypracovat pro záměr revitalizace nábřeží řeky Moravy? A kde jsme po mnoha letech? Úplně na stejném místě jako tehdy. Jen chodci, cyklisté i maminky s kočárky jezdí po ještě více neutěšeném terénu říční hráze. A obávám se, že stejně tak to dopadne s Masarykovým náměstím.

Navíc podle mne vlastní zadání pro vypracování nové podoby Masarykova náměstí utrpělo, a to hned několika vážnými fauly. Chápu, že je celosvětovým trendem vytlačovat auta z historických center měst. Ano, nikdo se nechceme vrátit k situaci, kdy se z celého náměstí opět stane parkoviště. Pokud ale na Masarykově náměstí máme jedinou poštu ve městě (!), pokud zde máme radnici a kostel, a pokud zde nechceme zcela pohřbít jakékoliv obchodní aktivity, nemůžeme ze současných asi 80 parkovacích míst udělat pouhou čtvrtinu, aniž bychom lidem nenabídli nějaké alternativní řešení, kde zaparkovat, když si např. pojedou pro balík nebo do kostela na mši.

Stranou pak nechávám také diskusi o dostatku zeleně a vodních prvcích. Ano, najít průnik mezi pěti desítkami akcí, které se na náměstí každý rok konají a zelenou oázou uprostřed města, to není jednoduché. Byl bych však nerad, kdyby se z historického centra našeho města stala zóna, které se lidé budou především v létě spíše vyhýbat. A k tomu vítězný návrh spíše směřuje.

A v neposlední řadě, neměli by být také občané našeho města napřímo vtaženi do diskuse o budoucí podobě Masarykova náměstí? Je smutné, že se o něčem tak významném "rozhodne" za zavřenými dveřmi a občané jsou postaveni až před hotovou věc.

Ing. Michal Dvouletý, MBA

Hradišťáci